Pracownicy zyskali prawo do nowego urlopu. To dodatkowe 2 dni lub 16 godzin wolnego płatne 50 proc. Kiedy można wziąć urlop z powodu siły wyższej?
- Zgodnie z art. 1481 § 1 Kodeksu Pracy pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego przysługuje zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli natychmiastowa obecność pracownika jest niezbędna.
- Zwolnienie przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych lub 16 godzin pracy.
- Pracownik korzystając ze zwolnienia, zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia, które jest finansowane przez pracodawcę.
Zdarzenie nadzwyczajne
Jak wyjaśnia Delolitte, Kodeks pracy nie wprowadza definicji siły wyższej. Orzecznictwo i doktryna powszechnie przyjmują jednak, iż siła wyższa to zdarzenie nadzwyczajne, zewnętrzne (niezależne od woli np. pracownika bądź pracodawcy), niemożliwe do przewidzenia i któremu nie można było zapobiec.
Uprawnienie do zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej przysługuje pracownikom, czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług) zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej nie przysługuje. Do takiej współpracy nie stosujemy bowiem Kodeksu pracy w tym zakresie.
To nie urlop na żądanie
Często zwolnienie z powodu siły wyższej bywa nazywane „nowym urlopem” albo „dodatkowym urlopem” – a tym samym bywa mylone z urlopem na żądanie.
Uprawnienie do urlopu na żądanie pozostaje bez zmian. Pracownik nadal, bez podawania przyczyny nieobecności, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego na żądanie, przewidzianego w art. 1672 k.p.
Kodeks pracy nie wprowadza żadnych wymogów co do formy składania wniosku o zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Może to być forma elektroniczna czyli sms, e-mail albo tradycyjny papierowy wniosek.
Zachowana ciągłość
Zwolnienie z powodu siły wyższej nie przerywa wcześniej złożonego wniosku o urlop wypoczynkowy. Urlop, który został przerwany należy wykorzystać w innym terminie.
W katalogu okoliczności przerywających urlop wypoczynkowy nie ma ani siły wyższej ani korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej. Jeżeli więc podczas urlopu zdarzą się zdarzenia niespodziewane wymagające obecności pracownika to nie uzasadni to podmiany dni urlopowych na dni zwolnieniowe.