W wieku 71 lat zmarł kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Jego muzykę mogliśmy usłyszeć zarówno w polskich (Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza, Magnezja Macieja Bochniaka), jak i zagranicznych produkcjach (Całkowite zaćmienie Agnieszki Holland, Niewierna Adriana Lyne’a, Mój przyjaciel Hachiko Lassego Hallströma).
Za kompozycje do Marzyciela odebrał w 2005 roku Oscara. Smutną informację za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.
– Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej – czytamy w jej oświadczeniu.
Muzyka Jana A.P. Kaczmarka ilustrowała zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Współpracował on m.in. z Magdaleną Łazarkiewicz (Białe małżeństwo), Lechem Majewskim (Ewangelia według Harry’ego), Agnieszką Holland (m.in. Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud), Jerzym Bogajewiczem (Boże skrawki) czy Jerzym Kawalerowiczem (Quo Vadis). Na uwagę zasługują także kompozycje napisane do Aimee i Jaguara Maksa Färberböcka, Niewiernej Adriana Lyne’a, miniserialu Wojna i pokój czy Mojego przyjaciela Hachiko Lassego Hallströma.
Chciał zostać prawnikiem i dyplomatą, lecz zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach 70., był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 roku płytę długogrającą Music for the End dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records.