XX już festiwal Blues bez barier przeszedł do historii. Na scenie zabytkowej Muszli Koncertowej w Ciechocinku pojawili się debiutujący artyści oraz ci znani i kochani przez festiwalową publiczność.
Podczas tegorocznego festiwalu wystąpili muzycy z Polski, Ukrainy i Brazylii: Alex Trio, Zdrowa Woda, Big Gilson Band oraz Bruno Witulski i Hubert Popławski, Marcel Matyjanowski, Zuza Drywa i Krzysztof Klimiuk.
Alex Trio
Na szczególna uwagę zasługuje pochodzący z Ukrainy Alexander Dolgov założyciel i lider zespołu Alex Trio. Muzyk już od lat znany jest miłośnikom bluesa na całym świecie, wyróżniając się charakterystyczną dla siebie, własną sygnaturą dźwiękową, silną prezencją sceniczną, nietuzinkowym głosem i co ważne niepowtarzalnym stylem, czyli mieszaniem najbardziej konserwatywnej strony bluesowych korzeni z nowoczesnością XXI wieku, gipsy jazzem i rockiem tak bardzo porywającym słuchaczy ciechocińskiego festiwalu. W programie ciechocińskiego koncertu znalazły się głównie jego własne utwory, choć nie zabrakło także uwielbianych przez publiczność standardów.
Zdrowa Woda
Kultowy zespół Zdrowa Woda jak zwykle perfekcyjnie zagrał na XX już festiwalu Blues bez barier. Chociaż Zdrowa Woda grała w ciechocińskiej Muszli Koncertowej wielokrotnie, to jednak przed rodzimą publicznością mistrzowskie zagranie wybranych na ten wieczór utworów było dla muzyków, jak wspomniał mi Sławek Małecki, wyjątkowo wielkim przeżyciem.
Największa atrakcja wieczoru
Przed sceną zgromadziły się setki fanów grupy, a podczas koncertu wybrzmiały utwory ze wszystkich wydanych do tej pory płyt. Na zakończenie swojej części festiwalowego koncertu zaśpiewali razem z rozentuzjazmowaną publicznością chyba największy przebój zespołu mianowicie kultowe od dziesięcioleci “Piwo”.
Zdrowa Woda powstała w maju 1988 r. z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Sławka Małeckiego. W tym samym roku wystąpił w katowickim Spodku, jako laureat festiwalu Rawa Blues. W 1989 r. wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki, gdzie został zakwalifikowany do “Złotej Dziesiątki” polskich zespołów młodzieżowych oraz wziął udział w koncercie finałowym Festiwalu Opole ’89. Kolejne lata przyniosły wielokrotne występy na festiwalach: Rawa Blues, Jarocin, Bluesada, Muzyczny Camping w Brodnicy, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Fama, Blues nad Bobrem, Jesień z Bluesem, Mokotowska Jesień Muzyczna, Blues Bez Barier, Ku Przestrodze, Suwałki Blues Festival, Valasky Spalicek, Road Festival, Przystanek Woodstock. W lutym 1992 r., wspólnie z Jerzym Owsiakiem, grupa zainicjowała koncertem w Ciechocinku akcję “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Zespół brał również udział w koncertach akcji charytatywnych: S.O.S, Wojna z trzema schodami, Dwa Światy, Żarnowiec ’95. Zespół zagrał także setki koncertów w Polsce i za granicą na największych scenach oraz w znaczących klubach muzycznych.
Skład zespołu:
Marek Modrzejewski – wokal ; Sławek Małecki gitara ; Sławek Jagas – gitara basowa; Krzysztof Baranowicz – instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna ; Dawid Leszczyk – perkusja.
Gwiazda wieczoru – Big Gilson Band
Na zakończenie koncertu zagrał pochodzący z Brazylii gitarzysta, wokalista, kompozytor, wirtuoz swojego instrumentu, czyli Big Gilson Band. Jego ognisty blues wzbudził zachwyt u festiwalowej widowni. Artysta od 15 lat regularnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej i Europie.
Zdjęcia i wideo, Grzegorz Adamczewski