W rozkładzie jazdy 2025/2026 przywrócone zostaną długo oczekiwane, przez mieszkańców regionu i przyjezdnych, połączenia do Ciechocinka, a w rozkładzie jazdy 2026/2027 także do Rypina.
Będą także nowe bezpośrednie połączenie kolejowe ze Szczecinem, a także wakacyjne kursy do Kołobrzegu i Helu, więcej pociągów z Bydgoszczy do Mogilna, a także z Torunia do Inowrocławia – to najważniejsze zmiany w nowym rozkładzie jazdy pociągów, który obowiązuje od niedzieli, 15 grudnia bieżącego roku
Nowe połączenia
Od 15 grudnia, dzięki współpracy z samorządami województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Szczecin Główny rozpoczął kursy pociąg Barnim.
W nadchodzącym roku na publiczny transport kolejowy ma być przeznaczone 223,5 mln zł – to o dziesięć i pół miliona złotych więcej niż w roku bieżącym. Pociągi kursujące według nowego rozkładu jazdy przejadą, w porównaniu z 2024 rokiem, o 300 tysięcy kilometrów więcej. Łącznie wszystkie pojazdy pokonają sześć i pół miliona kilometrów.
– Cieszy nas coraz większa liczba mieszkańców regionu, którzy wybierają kolej regionalną jako środek lokomocji. Z myślą o ich potrzebach, unowocześniamy tabor i konsekwentnie zabiegamy o jak najlepszą siatkę połączeń – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Połączenia w czasie wakacji letnich
W wakacje 2025 roku wznowione zostaną kursy pociągu Rybitwa do Kołobrzegu. Z tego popularnego bezpośredniego połączenia w 2024 roku skorzystało 8 tysięcy osób. Przejazdy nad Bałtyk będą rozpoczynać się na dworcu Toruń Wschodni. Kolej, według zapewnień, zapewni również dogodną przesiadkę podróżnym z Włocławka. Nowością rozkładu jazdy będzie też wakacyjny kurs na Półwysep Helski.
Według Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, poprawiiona została również komunikacja z Kutnem i Łodzią. W ramach współpracy z samorządem województwa łódzkiego w Kutnie ułatwione zostały przesiadki do pociągów odjeżdżających w kierunku Łodzi. Ponadto pierwszy poranny pociąg do tego miasta odjeżdżać będzie ze stacji Toruń Wschodni, a nie jak dotychczas z dworca głównego.
Źródło: Urząd Marszałkowski