Nie później niż w przeddzień głosowania przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania – wskazano w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych.
Komisja, w terminie uzgodnionym z wójtem lub burmistrzem, ma też obowiązek sprawdzić, czy lokal wyborczy został odpowiednio przygotowany do głosowania.
W czasie tego posiedzenia komisja ustala w szczególności godziny rozpoczęcia pracy w dniu głosowania. Zadania te komisja może wykonać w trakcie pierwszego posiedzenia. Informację o godzinie rozpoczęcia pracy podaje się do publicznej wiadomości przede wszystkim przez jej wywieszenie w budynku, w którym mieści się lokal wyborczy, i w urzędzie gminy (w sposób umożliwiający zapoznanie się z tą informacją także, gdy budynki te są zamknięte)” – wskazano w wytycznych.
Komisja musi też sprawdzić czy lokal wyborczy został przygotowany według instrukcji wskazanych w uchwale. Przede wszystkim powinna ocenić czy w lokalu znajduje się odpowiednia liczba miejsc zapewniająca tajność głosowania Termin kontroli powinien zostać uzgodniony z właściwym wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta.
Jak wskazano, od czasu rozpoczęcia pracy komisji aż do zakończenia głosowania, wszystkie czynności komisja powinna wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz nie mniejszym niż połowa jej pełnego składu. W dniu głosowania w czasie prac komisji powinien być zawsze obecny przewodniczący komisji lub jego zastępca.
Źródło: PKW, PAP