Eksperci uważają, że budowana przez nasz samorząd województwa regionalna chmura medyczna – z repozytorium danych obrazowych, portalem pacjenta, aplikacją mobilną, rejestracją elektroniczną i możliwością prowadzenia multidyscyplinarnych e-konsyliów – oznacza prawdziwą rewolucję zarówno dla medyków, jak i dla pacjentów.
Znaczne ułatwienie dla lekarzy i pacjentów
– Największą rewolucją, którą oferujemy nasz system, będzie dostęp mieszkańców naszego województwa, a za ich zgodą lekarzy, do dokumentacji medycznej generowanej przez podmioty lecznicze z poziomu jednej aplikacji. Nasza platforma będzie portalem pacjenta, ale ma też niebagatelny potencjał diagnostyczny. W procesie leczenia kluczowe znaczenie mają, jak wiadomo, szybkość i trafność diagnozy. Dzięki zagregowaniu dokumentacji pacjenta w jednym miejscu lekarz będzie miał wgląd w pełne spektrum jego historii medycznej – poinformowała Magdalena Mike, prezes samorządowej wojewódzkiej spółki Exea Data Center, która dostarcza infrastruktury technologicznej dla przyszłego regionalnego e-systemu gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej.
E-konsylia
Kolejnym niezwykle ważnym, wręcz rewolucyjnym narzędziem jest aplikacja umożliwiająca prowadzenie e-konsyliów lekarskich. Obecnie projekt ten jest pilotażowo wdrażany w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu i w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, wkrótce zostanie wprowadzony do pozostałych szpitali. Jak wskazują doświadczenia japońskie – Japonia jest prekursorem tego typu rozwiązań – trafność diagnostyki dzięki temu narzędziu poprawiła się o kilkadziesiąt procent. E-konsylia to przede wszystkim poprawa dostępności specjalistów, bo możliwa jest tu zdalna praca lekarzy z różnych miejsc na świecie (…) przy wykorzystaniu pełnej gamy instrumentów i obrazów w jakości diagnostycznej. Co istotne, cały proces e-konsyliów odbywa się w czasie rzeczywistym i mogą one być organizowane także ad hoc, np. w trakcie operacji.
Kiedy będzie gotowe?
ełne uruchomienie systemu nastąpi pod koniec roku, wtedy też zostanie udostępniony mieszkańcom naszego województwa portal pacjenta. Równolegle odbywa się integracja repozytorium z systemami szpitalnymi, które systematycznie w najbliższych miesiącach będą zasilały go danymi bieżącymi i archiwalnymi. Mam nadzieje, że już w przyszłym roku uda nam się zaproponować wszystkim jednostkom ochrony zdrowia w naszym województwie, w tym przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej, optymalną formę współpracy.