Teresa Kudyba, z którą mam przyjemność rozmawiać, to reportażystka, dokumentalistka, publicystka, wydawca wielu książek, w tym także trzech o Ciechocinku.
To także autorka o bardzo wielu zainteresowaniach historycznych i filmowych, by wspomnieć choćby film „Ciechocińska Fabryka Soli. Powrót do źródeł” , który otrzymał aż dwie nagrody w Konkursie Narodowym w 19th FilmAT Festival.
Rozmowę zaczęliśmy od pytania, dlaczego zdecydowała zająć się historią właśnie tego regionu, Ciechocinka, Słońska, czyli Kujaw?
Nasza rozmówczyni jest laureatką wielu nagród i nominacji, wśród ktorych nalezy wymienić: Opolską Markę za film „Dinozaury z Krasiejowa”, Najlepszy Produkt Opolszczyzny za filmy promocyjne o regionie, I. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska za film „Pałac w Morawie”, Grand Prix World Mediatravel za film „Prawda ponad wszystko. Opowieść o księdzu Dzierżonie”, Tofifest za film „Edward Stachura z tego świata”, Festiwal Sztuki Faktu za reportaż „Widok nad widoki”.
Decyzją jury pod przewodnictwem Zbigniewa Żmudzkiego, film w reżyserii Teresy Kudyby (prod. tressFILM) pt. „Ciechocińska Fabryka Soli. Powrót do źródeł” otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie Narodowym w 19th FilmAT Festival w temacie TURYSTYKA w kategorii Produkt turystyczny/turystyka w zakresie kultury. Film zdobył także pierwszą nagrodę w temacie Dokumenty i reportaże, w kategorii Historia i Dziedzictwo/Dokument do 90 minut.
Poniżej prezentujem nagrodzony obraz:
Wiecej informacji o Teresie Kudybie znajdzie czytelnik TUTAJ.