W Teatrze Letnim w Ciechocinku odbyło się seminarium pod tytułem Zabytkowy zespół solankowo-uzdrowiskowy w Ciechocinku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: Szansa czy zagrożenie dla rozwoju miasta? Wydarzenie to przyciągnęło uwagę nie tylko mieszkańców, ale i sympatyków tego pięknego miasta i uzdrowiska.
Rozważano niezmiernie ważne kwestie, które od dawna budzą wiele emocji – czy umieszczenie Ciechocinka na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to szansa, czy może zagrożenie dla rozwoju miejscowości? Dyskusja była intensywna, pełna pasji i różnorodnych opinii.
Przed rozpoczęciem konferencji o wypowiedź poprosiłem burmistrza Jarosława Jucewicza:
Organizatorzy
Po żywiołowej dyskusji Burmistrz Miasta podziękował wszystkim, którzy przyczynili sie do jej zorganizowania: – Chcielibyśmy serdecznie podziękować Uzdrowisko Ciechocinek S.A. reprezentowane przez dr Marcina Zajączkowskiego i Grzegorza Karpińskiego za zorganizowanie tego ważnego wydarzenia oraz Markowi Rubnikowiczowi z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu za prowadzenie seminarium.
Dziękujemy również Panu Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu za objęcie Patronatu honorowego nad tym wydarzeniem. To dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy nad rozwojem naszego pięknego Ciechocinka.
Pozostaje nam razem pracować nad zachowaniem naszego dziedzictwa i jednocześnie rozwijać się w zrównoważony sposób. Przyszłość naszego miasta jest w naszych rękach.
Podczas sympozjum obecni byli także: KLUB Senior + Niezapominajka, Przedszkole Samorządowe Bajka, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ciechocinku ,Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść, Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim w osobie Starosty Lidii Tokarskiej oraz Radnych Rady Powiatu: Arkadiusz Świątkowski, Magdalena Kiciak-Kucharska, Jerzy Draheim, Małgorzata Wdowczyk, Wójt Gminy Waganiec Piotr Kosik, Przewodniczący Rady Miasta Ciechocinek Jerzy Sobierajski wraz z Radnymi Agnieszką Rybczyńską i Pawłem Rosińskim oraz Miejska Rada Seniorów w Ciechocinku.
Podczas konferencji głos zabrali:
- Aldona Nocna – Ciechocinek – polskie Tężniopolis. Rys historyczny uzdrowiska
- Teresa Kudyba – Prezentacja fragmentu filmu Alexander von Humboldt na Śląsku i Słońsku
- dr Waldemar Affelt – Wartości kulturowe Ciechocinka związane z warzelnictwem soli jako szansa na wpis na listę UNESCO
- prof. dr hab. Bogusław Szmygin – Prezes Polskiego Komitetu ICOMOS – Dokumentacja merytoryczna niezbędna na etapie ubiegania się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- dr Katarzyna Pałubska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Procedura wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- Katarzyna Balik i Magdalena Lisowska – Narodowy Instytut Dziedzictwa – Sprawnie funkcjonujący system terenów zieleni jako ważne ogniwo ciechocińskiego leczenia uzdrowiskowego