W sobotnią noc Klub miłośników RPG i anime spotkał się po raz ostatni w tym roku, by wspólnie spędzić czas na ulubionych grach i niekończących się dyskusjach.
Jak mowi opiekun grupy, Lidia Wasilewska – To już 12 lat, odkąd regularnie gromadzimy się w bibliotece, by wspólnie pograć w ulubione gry. Gramy w fabularne RPG-i, oglądamy anime, dyskutujemy o książkach i naszych codziennych sprawach. To miejsce, w którym nawiązują się przyjaźnie i spotykają ludzie o podobnych zainteresowaniach.
Wkrótce jeszcze więcej możliwości
Wieść niesie, że już w nadchodzącym roku pojawi się jeszcze więcej możliwości, bowiem do klubu fanów gier dołączy sekcja planszówkowa, a to oznacza, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. – Jeśli szukacie miejsca, gdzie chcielibyście dzielić swoje zainteresowania z innymi, dołączcie do nas. Zapraszamy młodzież w wieku 13+ – zarówno młodszych, jak i starszych pasjonatów – mowi Lidia Wasilewska.
Coś więcej o grach
Fabularne RPG-i (ang. Role-Playing Games) to gry, w których gracze wcielają się w fikcyjne postacie i współtworzą historię w ramach ustalonego świata, często przy wsparciu narratora lub mistrza gry (Game Master). Główne cechy takich gier to: Postacie graczy (PC) – Każdy uczestnik tworzy swoją postać, nadając jej cechy, umiejętności, motywacje i historię. Może to być wojownik w świecie fantasy, detektyw w klimatach noir, czy kosmonauta w sci-fi.
Narracja i fabuła – Rozgrywka opiera się na wspólnym opowiadaniu historii, w której mistrz gry opisuje sytuacje, miejsca i wydarzenia, a gracze reagują, podejmując decyzje w imieniu swoich postaci. Mechanika gry – Większość RPG-ów wykorzystuje system zasad oparty na rzutach kośćmi, kartach lub innych narzędziach, aby określić wyniki działań graczy.
Przykładowo, rzut kostką może zadecydować, czy postać pomyślnie wspięła się na mur lub pokonała wroga w walce. Świat gry – Fabuła toczy się w konkretnym świecie, który może być autorski (stworzony przez mistrza gry) lub oparty na gotowym systemie, np. Dungeons & Dragons, Cyberpunk 2020, czy Warhammer Fantasy Roleplay. Interakcja społeczna – RPG-i są grami towarzyskimi. Gracze współpracują (lub rywalizują) podczas rozwiązywania zagadek, walki z przeciwnikami czy eksploracji świata.
Przykłady RPG: Dungeons & Dragons (D&D): Jedna z najbardziej znanych gier, osadzona w światach fantasy pełnych magii, smoków i przygód. Call of Cthulhu: Horror inspirowany twórczością H.P. Lovecrafta, gdzie gracze badają tajemnicze i niebezpieczne zjawiska. Vampire: The Masquerade: RPG osadzone w świecie mrocznej, współczesnej gotyki, gdzie gracze wcielają się w wampiry. Cyberpunk 2020: Gra w klimacie dystopijnej przyszłości, pełna technologii, korporacyjnych spisków i neonowego mroku.