Z uwagi na pojawienie się bakterii Legionelli w wodzie wodociągowej na południu Polski, zarząd Toruńskich Wodociągów, mimo braku specjalnych zaleceń, zwiększył częstotliwość standardowych badań bakteriologicznych. Zamówiono też w Sanepidzie badania pod kątem obecności Legionelli.
Woda jest bezpieczna
Zapytany przez nas o jakość okolicznej wody Prezes Toruńskich Wodociągów – Władysław Majewski – powiedział:
W Toruniu woda jest w pełni bezpieczna. Gwarantujemy jej jakość i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej używania. Cały czas śledzimy doniesienia z Polski. – zapewnił Majewski.
Wzmocnienie nadzoru
Przypomnijmy, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.
Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej. Jak dotąd, zakażenie bakterią Legionella pneumophila potwierdzono u 113 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zanotowano też 7 zgonów – były to osoby w wieku 64-95 lat, o obniżonej odporności i obciążone innymi chorobami, w tym onkologicznymi.
Co to za choroba?
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.