W styczniu codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 proc. rok do roku., czyli nieco bardziej niż w poprzednich miesiącach – wynika z raportu UCE Research, w którym przeanalizowano ponad 76,7 tys. cen detalicznych. Najbardziej podrożały słodycze.
Drożeje niemal wszystko
W styczniu br. najbardziej podrożały słodycze i desery – o 10,4 proc. rdr. Drugie miejsce w rankingu drożyzny zajęły owoce ze średnim wzrostem 10,2 proc. rdr., a trzecie art. tłuszczowe – 9,7 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się napoje bezalkoholowe z podwyżkami 7,8 proc, pieczywo – 7,7 proc., nabiał – 7,2 proc., karmy dla zwierząt – 6,8 proc, ryby – 5,8 proc., wędliny – 5,7 proc., używki 5,3 proc., mięso – 5,2 proc., środki higieny osobistej – 5,1 proc., artykuły dla dzieci – 4,9 proc., chemia gospodarcza 4,2 proc., dodatki spożywcze (musztardy, ketchupy, majonezy) – 3,7 proc. W styczniu staniały tylko produkty sypkie – o 0,7 proc. rdr.
Artykuły codziennego użytku zdrożały średnio o 5,9 proc. rdr. To więcej niż grudniu, kiedy wzrost rdr. wyniósł 5,6 proc. oraz w listopadzie, kiedy ceny poszły w górę o 5,5 proc. – wynika z najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito.
Co mówią ludzie? Sonda
Wysokie ceny nie ominęły także Pomorza i Kujaw. Zapytaliśmy mieszkańców co sądzą o wzroście cen w regionie.
Według raportu ceny wzrosły w ujęciu rocznym w prawie wszystkich 17 monitorowanych kategoriach – od 2,8 do 10,4 proc.
Styczniowy wzrost cen słodyczy stanowi kontynuację trendu obserwowanego w poprzednich miesiącach. Jeszcze w grudniu wzrost rdr. wyniósł 8,4 proc., a w listopadzie – 10,2 proc. To oznacza, że dynamika cen w tym segmencie nie tylko utrzymuje się na wysokim poziomie, ale w styczniu ponownie przyspieszyła. Głównym czynnikiem jest sytuacja na globalnym rynku surowców, w szczególności kakao i cukru.
Fot. Pixabay