W ciechocińskich Łazienkach otwarto wystawę fotografii dr. Zygmunta Grudzińskiego (1870–1929), wybitnego artysty i społecznika, związanego z Ciechocinkiem.
Ta niezwykła ekspozycja powstała z okazji jubileuszu 200-lecia budowy ciechocińskich tężni solankowych. To również unikalna okazja, aby zobaczyć fotografie, dokumentujące piękno uzdrowiska, ale również przybliżają postać dr. Grudzińskiego – człowieka, który całym sercem angażował się w rozwój Ciechocinka.
Związany z Ciechocinkiem
Dr Zygmunt Grudziński od 1902 roku był związany z Ciechocinkiem, gdzie od lata tego roku pełnił funkcję kierownika oddziału hydropatycznego. Poświęcając się radiologii założył razem z Drozdowiczem Prywatny Zakład Rentgenologiczny. Od 1914 pełni funkcję kierownika pracowni rentgenologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Warszawie. W 1922 roku otrzymał tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1926 roku docenta.
Działalność fotograficzna
Zygmunt Grudziński był związany z warszawskim środowiskiem fotograficznym. W 1901 roku został członkiem nowo powstałego Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego. Należał do Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, w którym pełnił funkcję członka Zarządu PTMF. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmowała fotografia aktu – publikowana wielokrotnie m.in. w Fotografie Warszawskim (były to pierwsze akty w polskiej prasie fotograficznej). Był współautorem wielu wystaw zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. II Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej we Lwowie.
W 1929 roku otwarto pierwszą wystawę indywidualną Zygmunta Grudzińskiego (artysta nie doczekał inauguracji wystawy – zmarł trzy dni przed otwarciem ekspozycji)