W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2023/2024 przewidziano aż pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Najbliższa wejdzie w życie 10 marca i będzie obowiązywała tylko do 8 czerwca.
Ma być komfortowo
PKP Intercity zapowiada, że w trakcie marcowej korekty rozkładu wdroży do ruchu 40 wagonów zmodernizowanych przez H. Cegielski.
Wagony posiadają sześciomiejscowe klimatyzowane przedziały, w których są gniazdka elektryczne, regulowane fotele oraz działa bezprzewodowy internet. Wagony mogą poruszać się z prędkością 160 km/h zapewniając komfortową podróż. Będą one dołączane do pociągów kategorii InterCity, kursujących po całej Polsce. Efektem tej zmiany jest przyśpieszenie pociągów dalekobieżnych i skrócenie czasów przejazdów na niektórych trasach.
Zdecydowanie szybciej
Na niektórych trasach zachowany zostanie cykliczny rozkład jazdy, ale zmienią się godziny odjazdów. Z Lublina do Warszawy pociągi będą wyruszały w trasę 23 minuty po pełnej godzinie, co 1 lub 2 godziny. Natomiast pociągi Berlin Warszawa Express z Warszawy do Berlina przez Poznań będą wyjeżdżały do południa 31 minut po pełnej godzinie, co 2 godziny. Z Poznania do Warszawy składy odjadą 53 minuty po pełnej godzinie, co 2 godziny, od południa.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury podpisanym w październiku 2023 roku, pociągi jeżdżące z prędkością 160 km/h mogą być obsługiwane przez jednego maszynistę, a nie jak to było wcześniej przez dwóch, co również przełoży się na szybkość składów i czas przejazdu pociągów.