Jak pokazało badanie przeprowadzone przez brytyjskich i australijskich naukowców, wystarczy zamiana kilku minut siedzenia na intensywny ruch, by poprawić wydajność układu krążenia. Korzyści przynoszą także łagodne ćwiczenia czy nawet stanie.
Choroby układu krążenia, z chorobą wieńcową na czele, to jedna z głównych przyczyn śmierci na całym świecie – w 2022 roku była ona odpowiedzialna za około jeden na trzy zgony. Od 1997 roku liczba ludzi żyjących z tymi schorzeniami się podwoiła i ma nadal rosnąć. Autorzy badania opublikowanego na łamach European Heart Journal postanowili przyjrzeć się temu problemowi i sprawdzić, jakie zachowania mają najgorszy wpływ na nasze serce.
Lepiej spać lub stać
Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali dane z sześciu badań z udziałem ponad 15 tysięcy osób, aby sprawdzić, jak ruch w ciągu dnia wpływał na kondycję ich układu krążenia. Wszyscy uczestnicy badań nosili urządzenia zapisujące dzienną aktywność, a stan ich zdrowia był na bieżąco monitorowany przez ekspertów. Na tej podstawie autorzy opracowali ranking zachowań od najbardziej do najmniej sprzyjających sercu.
Wyniki pokazały, że najwięcej korzyści zdrowotnych przynosi umiarkowany i intensywny ruch. Na drugim miejscu znalazł się lekki wysiłek, dalej znalazło się stanie, spanie, a siedzenie miało działanie szkodliwe. Przykładowo, u jednej 54-letniej kobiety o BMI 26,5 zastąpienie 30 minut codziennego siedzenia lub leżenia umiarkowanymi lub intensywnymi ćwiczeniami przełożyło się na zmniejszenie BMI o 0,64 i redukcję obwodu talii o 2,5 centymetrów.
Wyrabianie zdrowych nawyków
Naukowcy zdecydowanie wskazali, że chociaż intensywne ćwiczenia były najszybszym sposobem na poprawę zdrowia serca, spokojniejsza aktywność również pełni ważną rolę. Przykładowo, zamiana siedzącej pozycji przy biurku na stojącą przez kilka godzin dziennie przyniesie nam korzyści po pewnym czasie, ale można ją łatwo zintegrować z rutyną pracy. Osoby najmniej aktywne odnoszą największe korzyści ze zmiany siedzącego trybu życia na bardziej aktywny. Więc idźmy na spacer…
Aktywność fizyczna wydłuża życie
– Wiemy, że regularna aktywność fizyczna może przynieść realne korzyści dla zdrowia serca, a to badanie pokazuje, że nawet niewielkie zmiany w codziennym trybie życia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. Pozostawanie aktywnym nie zawsze jest łatwe, dlatego ważne jest wprowadzanie przyjemnych zmian, które można utrzymać w dłuższej perspektywie czasowej. Przykładowo, możemy chodzić podczas rozmów telefonicznych lub ustawić budzik, aby wstawać i robić kilka podskoków co godzinę – czynności te pomogą nam wyrobić w sobie zdrowe nawyki. – twierdzą zgodnie lekarze różnych specjalności