17 stycznia odbyła się niezwykle istotna i obszerna LXXIII Sesja Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego. Spotkanie to obejmowało ponad 30 punktów porządku obrad, co świadczy o intensywnym tempie pracy samorządu na rzecz mieszkańców miasta.
Ku czci
Początek sesji był chwilą zadumy i uczczenia pamięci zmarłego w 2020 roku Burmistrza Andrzeja Cieślę. Minutą ciszy uczczono jego zasługi dla miasta i oddano hołd jego pamięci.
– 17 stycznia 2020 roku odszedł na wieczną służbę samorządową dr Andrzej Cieśla, Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego w latach 2006-2020, wicestarosta aleksandrowski, nauczyciel, wychowawca, historyk. Historyk kochający Aleksandrów Kujawski i na kartach swoich książek opisujący historię Aleksandrowa, jego miejskości i rozwój, przy okazji edukując młodzież i aleksandrowską społeczność. Był wierny samorządowi. Proszę o uczczenie jego pamięci minutą ciszy – tak wspomniał swojego poprzednika Burmistrz Arkadiusz Gralak.
Wiele o młodych i dla młodych
W trakcie sesji Rada Miejska podjęła wiele decyzji dotyczących dzieci i młodzieży. Wręczono nagrody za osiągnięcia sportowe, tym samym honorując młode talenty z naszego miasta. Ponadto, radni zdecydowali o przyznawaniu w 2024 roku stypendiów dla uczniów szkół podstawowych, wspierając tym samym rozwój edukacyjny młodego pokolenia. Aktywny działacz społeczny w środowisku młodzieżowym – Kacper Wieczorkowski został wybrany na opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Debata z Senatorem
Najważniejszym punktem obrad była debata o przyszłości Aleksandrowa Kujawskiego, w której wziął udział senator Tomasz Lenz. Z uwagi na przesunięty termin Posiedzenia Sejmu, pozostali parlamentarzyści nie mogli wziąć w niej udziału.
Senator Lenz poruszył kluczowe aspekty, pochwalił dynamikę zmian Aleksandrowa oraz odpowiedział na pytania radnych m.in. dotyczące sytuacji w edukacji i wynagrodzeń dla nauczycieli finansowanych z budżetu miasta, a nie państwa.
Radni również zapytali o zamknięcie oddziału dla dzieci w aleksandrowskim szpitalu oraz poprosili o wsparcie w realizacji skrzyżowania w ciągu ulicy Przemysłowej, będącej drogą wojewódzką.
Debata ta stanowiła znakomitą okazję do wymiany poglądów i poszukiwania rozwiązań na rzecz lepszego funkcjonowania miasta.
O komunikacyjnej przyszłości
Burmistrz przedstawił szczegóły negocjacji dotyczących połączeń autobusowych toruńskiego MZK pomiędzy Aleksandrowem, Ciechocinkiem i Toruniem.
Burmistrz Gralak odniósł się także do burwersującego stanowiska dyrekcji PKP w Bydgoszczy dotyczącego remontu peronu aleksandrowskiego dworca dopiero w roku 2030, zapowiadając jednocześnie dalsze działania w tej sprawie.
Podjęte uchwały
Podjęto uchwały przedłużające dzierżawy paru budynków i lokali, przyjęty został regulamin czystości w mieście oraz plan mobilności miejskiej, nadano statut Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, przyjęto plany prac komisji Rady Miejskiej oraz Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2024, ustalono ekwiwalent za działania ratownicze OSP. Gmina Miejska przystąpiła również do dwóch programów: asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością oraz opieka wytchnieniowa.
Całość obrad można obejrzeć na portalu miastoaleksandrowkujawski.posiedzenia.pl w zakładce transmisje.