Dzisiaj w Łazieńcu rozpoczynają się Ogólnopolskie Spotkania Poetów Biała Lokomotywa. To festiwal literacki, na który składa się szereg wydarzeń artystycznych i działań sprzyjających poezji.
Pamięć o Stedzie
Patronem festiwalu jest związany z Kujawami niezapomniany Edward Stachura, a Spotkania odbywają się w Łazieńcu, jego wsi, do której trafił po powrocie z Francji, gdzie się urodził. rodzinnej. Podczas spotkania będzie można uczestniczyć w koncertach i recitalach, spotkaniach autorskich, spektaklach i happeningach. Będą także strofy dla Steda na łące przed domem poety i Rozkład jazdy na symbolicznej Stacji Zagubin
Poeta
Słowo pisarz nie oddaje w pełni jego indywidualnej, osobistej tożsamości. Lepiej byłoby powiedzieć „poeta”. Bez wątpienia czuł się poetą nie tylko dlatego, że pisywał wiersze przez całe życie, jako poeta debiutował, a ostatnim tekstem, jaki po sobie zostawił, był przejmujący, pożegnalny poemat List do pozostałych. Choć nie utożsamiał się z żadnym pokoleniem literackim, stał się de facto pisarzem pokoleniowym – przede wszystkim dla licznych prawdziwych wyznawców.
Stachura czuł się poetą, bo poezja określała jego postrzeganie świata i jego samego. W wydanej w 1975 r. książce Wszystko jest poezja zawiera się osobliwa koncepcja, w której autor zakłada, że poezja nie tylko przenika wszystko, ale (zgodnie z tytułem) wszystko jest poezją i każdy jest poetą. Nie wydaje się, by było to proste powtórzenie naiwnej młodopolskiej idei, z której drwił Karol Irzykowski.
Festiwale i poezja śpiewana
Dziś Stachura bywa patronem różnych wydarzeń poezji śpiewanej i chyba samego gatunku piosenki literackiej. Śpiewają jego teksty zespół Stare Dobre Małżeństwo, Jacek Różański, Jan Kondrak, a w ostatnich latach Babu Król czyli duet Jacek „Budyń” Szymkiewicz i Piotr „Bajzel” Piasecki.
A przecież jego Cała jaskrawość, Siekierezada, ezoteryczna, nieprzynależna do żadnego skodyfikowanego gatunku literackiego Fabula rasa, eseistyczna książka Wszystko jest poezja czy intrygujący zbiór opowiadań Się to dzieła najwyższej miary.