Kujawsko-Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Konsekwentnie wzmacniamy ten sektor gospodarki z myślą o miejscach pracy i budowaniu zamożności lokalnych środowisk.

Warto w tym miejscu dodać, że Uzdrowisko Ciechocinek, zarządza obecnie trzema szpitalami uzdrowiskowymi z łącznie 750 miejscami, zespołem sanatoryjnym na 120 miejsc i sanatorium ze 160 miejscami (razem ponad 1000 miejsc noclegowych), a także słynnymi ciechocińskimi tężniami solankowymi i fontanną Grzybek.
Należący do niego szpital uzdrowiskowy Dom Zdrojowym, położony w bezpośrednim sąsiedztwie leśnego Parku Sosnowego, dysponuje trzystoma miejscami kuracyjnymi oraz nowoczesną bazą zabiegowo-rehabilitacyjną z basenem solankowym.
Ciechociński Dom Zdrojowy to szpital uzdrowiskowy dedykowany przede wszystkim pacjentom z chorobami narządu ruchu. Obecnie jest tam taras z podjazdem dla niepełnosprawnych

Ciechocinek i Inowrocław są oczywiście najbardziej znanymi kujawsko-pomorskimi kurortami, ale wart uwzględnienia i rozwijania potencjał mają też znajdujący się tuż pod Włocławkiem Wieniec Zdrój, w którym powstanie Kujawskie Centrum Muzyki oraz podgrudziądzka wieś Marusza ze złożami ciepłej solanki.
Jak zauważył marszałek Piotr Całbecki – Gospodarka uzdrowiskowa, czyli w przypadku naszego województwa wszystko co łączy się w leczniczym i rekreacyjnym wykorzystywaniem solanki i wód termalnych oraz obsługą kuracjuszy, to dobrze rokujący biznes i miejsca prac. Turystyka kuracyjna staje się krok po kroku jednym z naszych regionalnych produktów markowych.
Z 34 tego typu placówkami, region jest na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby posiadanych sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i zakładów rehabilitacji leczniczej. Jeszcze lepiej wygląda statystyka dotycząca obsługiwanych przez nie kuracjuszy – tu, z blisko 125 tysiącami gośćmi rocznie, zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu drugim oraz na trzecim jeśli chodzi o gości zagranicznych.
– Gospodarka uzdrowiskowa to dobrze rokujący biznes i miejsca pracy. Turystyka kuracyjna staje się krok po kroku jednym z naszych regionalnych produktów markowych. Kujawsko-Pomorskie, z solidnym potencjałem w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego i wizjonerskim podejściem do rozwoju publicznej służby zdrowia, to region, który w tych dziedzinach coraz bardziej się liczy. – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Kujawsko-Pomorskie, które jest jednym z krajowych liderów lecznictwa uzdrowiskowego i konsekwentnie, za pomocą nakładów, preferencji i programów, wzmacnia ten segment gospodarki, ma jeszcze podobną, opartą na złożach solanki, ofertę w Inowrocławiu, Wieńcu Zdroju i położonej w rejonie Grudziądza wsi Marusza. Marusza nie ma co prawda przyrodoleczniczej tradycji ani rozwiniętej infrastruktury, ale za to solanka jest tu ciepła.