Matka Natura obdarzyła naszą planetę szczególnymi miejscami, w których skumulowała bogactwo różnych naturalnych czynników, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Uzdrowiska, bo o nich tu mowa, obfitują w różnego rodzaju wody mineralne, borowiny, gazy oraz korzystne warunki klimatyczne. Jednym z takich uzdrowisk jest Ciechocinek, miejsce w Polsce wyjątkowe.
Dlaczego Ciechocinek?
Zdarza mi się słyszeć lekceważące opinie na temat Ciechocinka i jego przeszłości. Oczywiście, że się z nimi nie zgadzam! Powiem więcej, im bardziej poznajemy przeszłość tego urokliwego uzdrowiska, tym bardziej jest ona fascynująca. Dawny kurort na granicy zaborów, w dwudziestoleciu międzywojennym stał się jedną z siedzib prezydenta Rzeczypospolitej, a okazały i piękny dworek prezydencki jest obecnie jedną z największych atrakcji miasta. Muzeum Warzelni Soli, w którym możemy podziwiać dziwiętnastowieczne metody jej warzenia.

Niezmienną urodą i popularnością cieszą się od lat Łazienki Uzdrowiskowe Nr I usytuowane są w samym centrum uzdrowiska, bezpośrednio przy ciechocińskim Deptaku Sław. W obrębie jednego budynku znajduje się kompleksowa baza zabiegowa, gdzie wykonywane są zabiegi takie jak: masaże, kąpiele, okłady borowinowe, zabiegi fizykalne i kinezyterapeutyczne, natomiast kąpiel w solankowych basenach z termalną wodą o stężeniu solanki 4,29%, przynosi ukojenie dla skóry, kości i organów wewnętrznych.
Kąpiel w basenie działa także relaksująco i odprężająco na cały organizm człowieka. Polecana jest zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.
Dom Zdrojowy
Ciechocinek, perła polskich uzdrowisk, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a zdrowie i relaks idą ze sobą w parze. To miasto, od ponad dwóch wieków słynące z leczniczych właściwości swoich solanek, przyciągające kuracjuszy i turystów z całego kraju i zagranicy.

Powszechnie znanym i cenionym miejscem jest Dom Zdrojowy, będący najpopularniejszym ciechocińskim obiektem uzdrowiskowym. Położony przy słynnym Deptaku Sław, w sąsiedztwie Parku Sosnowego, oddalony od kompleksu tężni solankowych zaledwie kilkuminutowym spacerem, cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród kuracjuszy, ale także wśród turystów korzystających z jego hotelowej oferty.
W obiekcie realizowane są pobyty: prywatne, jak również lecznicze w ramach skierowań z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem z PFRON,PCPR.
Dom Zdrojowy to także wykwalifikowana kadra medyczna i kompleksowa baza zabiegowa. W ofercie obiektu znajduje się ponad 50 różnych zabiegów leczniczych z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii. W trakcie pobytu szczególnie polecane jest skorzystanie z dobrodziejstw okładów borowinowych i mineralnych kąpieli opartych na właściwościach „ciechocińskiego złota” – leczniczej solanki. Na miejscu mieści się również kryty basen solankowy wraz ze strefą saun (sauną suchą i parową).
Solanka – skarb Ciechocinka

Podczas spacerów po urokliwych miejscach uzdrowiska, zawsze możemy zaopatrzyć się w butelkę miejscowej, znanej w całym kraju wody mineralnej „Krystynka”.
To najpopularniejszy ciechociński produkt zdrojowy, będący zarazem jedną z najdłużej znajdujących się na rynku wód mineralnych. Jej produkcję zapoczątkowano w Uzdrowisku Ciechocinek już 1902 roku.
Pochodząca z solanki ciechocińska sól, bogata w cenne minerały, to także składnik wielu kosmetyków i innych produktów, z których słynie uzdrowisko.

To między innymi linia naturalnych kosmetyków, wyróżniających się starannie opracowanym składem pozbawionym sztucznych, szkodliwych dodatków. Produkty te można kupić w Ciechocinku, by już po opuszczeniu uzdrowiska kontynuować kurację w domowym zaciszu.
Ciechocińska solanka kąpielowa bowiem to produkt zawierający znaczne ilości jonów sodu, wapnia i chlorku. Jest naturalnym środkiem pielęgnacji i leczenia skóry oraz jej chorób, przyspiesza gojenie ran. W kontakcie z ciałem zaczyna intensywnie oddziaływać na skórę jak i organy wewnętrzne. Tak więc systematyczne stosowanie solanki nie tylko regeneruje skórę, ale także wygładza i ujędrnia, oraz opóźnia proces jej starzenia. Naturalne składniki zawarte w preparacie przenikając przez skórę działają wspomagająco na dolegliwości związane z napięciami, nerwobólami, reumatyzmem oraz chorobami kręgosłupa i zmianach zwyrodnieniowych stawów.
Solankę stosuje się także jako sposób leczenia schorzeń dróg oddechowych, astmie oskrzelowej, rozedmie płuc, pylicy, inhalacja rozpylonej solanki działa rozkurczająco, oczyszczająco jak i przeciwzapalnie. Pomaga w grzybicach stóp i paznokci. Systematyczne stosowanie solanki przynosi wymierne efekty dla poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Jak wyjechać do sanatorium?

Do Ciechocinka, podobnie, jak do innych uzdrowisk, wyjechać można na dwa sposoby: z własnej kieszeni lub na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Sfinansuje nam on w pełni pobyt w sanatorium oraz leczenie w szpitalu uzdrowiskowym.
W przypadku pobytu w sanatorium musimy liczyć się z koniecznością partycypacji w kosztach. W jej ramach będziemy musieli pokryć częściowo koszty wyżywienia i noclegu. Ich wysokość jest uzależniona on standardu pokoi oraz pory roku, w jakiej przypadnie nam termin. Korzystając z wczasów zdrowotnych z pomocą NFZ, musimy się liczyć również z tym, że nie będziemy mieć możliwości wyboru czasu i miejsca pobytu, a od momentu złożenia skierowania do wyjazdu może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Jadąc do szpitala uzdrowiskowego przysługuje nam zwolnienie L4, zaś na czas odpoczynku w sanatorium będziemy musieli wziąć urlop wypoczynkowy.
Zdrowie to najlepsza inwestycja
Wyjazdy zdrowotne poprawiają nasz stan nie tylko poprzez zabiegi. Podczas wizyty w sanatorium oddziałują na nasz organizm również czynniki o charakterze psychosomatycznym.

Złagodzenie stresu, zwiększona ilość czasu na odpoczynek i sen, odcięcie się od codziennych problemów oraz przebywanie w miłej atmosferze sprawi, że poczujemy się zregenerowani i będziemy mieli więcej siły do działania.