Wartość nadwyżki operacyjnej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących sytuację finansową jednostki samorządowej. Decyduje o możliwościach rozwojowych, o tym, ile środków możemy przeznaczyć na nowe przedsięwzięcia po zaspokojeniu bieżących potrzeb wydatkowych.
Wartość tego wskaźnika wynika w dużym stopniu z obiektywnych warunków, w których funkcjonują władze samorządowe. Wiąże się więc ze zmianami koniunktury gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, z zakresem obowiązków narzucanym przez przepisy, a skutkujących wielkością wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji.
Wysokie miejsce w rankingu jest wynikiem prowadzonej od lat konsekwentnej polityki finansowej, opartej na nadrzędnej zasadzie, że wydatki bieżące mogą być pokrywane jedynie z wpływów bieżących.
Wedle opublikowanego niedawno nowego rankingu miasto Aleksandrów Kujawski dokonało spektakularnego awansu na 64 pozycję wśród miast powiatowych ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi, tylko z budżetu, per capita w wysokości 1133,48 zł.
Natomiast za lata 2020-2022 dokonał się duży awans na 52 pozycję wśród miast powiatowych ze średnią nadwyżką operacyjną netto na mieszkańca w wysokości 488,09 zł.
– Bardzo się cieszę. Jak wcześniej, tak i teraz stwierdzam, że to motywuje do dalszych działań na rzecz naszej społeczności i daje bardzo dużo satysfakcji. Jest to również potwierdzenie tego, że można – podsumował Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusz Gralak