Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego stał się właścicielem Pływalni Termalno-Solankowej, którą odkupił od spółki Termy Ciechocinek. To niezwykle ważny krok w kierunku przywrócenia świetności temu wyjątkowemu miejscu, które przez lata było symbolem letniego wypoczynku i atrakcji turystycznej naszego miasta.
Basen a UNESCO
Cała sprawa nabrala tempa 17 czerwca przy okazji obrad Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjęto uchwałę, w myśl której Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył 15 milionów złotych na wykup terenu z basenem. Władze województwa zdecydowały się na odrestaurowanie terenów, gdzie przez lata działał popularny basen. Celem jest przywrócenie kompleksu w oryginalnej formie.
Ciechocinek ubiega się również o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 13 sierpnia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu podpisano wniosek w sprawie wpisania ciechocińskiego zespołu solankowo-uzdrowiskowego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
– Nasza decyzja i moje osobiste zaangażowanie, a wręcz upór sprawią ostatecznie, że ta szala o przyznaniu światowego dziedzictwa Ciechocinkowi będzie przechylona na naszą korzyść.
Wprowadzenie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów w sercu, których znajduje się właściwie dżungla, straszny przykład dewastacji – mówił wówczas marszałek Piotr Całbecki.
Samorząd województwa chce, aby prace związane z odbudową obiektu od podstaw ruszyły jak najszybciej. Jednak w tej chwili trudno mówić o konkretnych terminach.
Podziękowania
– Szczególne wyrazy podziękowania należą się Prezesowi Uzdrowisko Ciechocinek S.A. Marcin Zajączkowski, Stowarzyszenie Razem dla Ciechocinka, Inicjatywie obywatelskiej założonej w 2003 roku, byłemu senatorowi Józefowi Łyczakowi, a także radnemu powiatowemu Andrzejowi Łozickiemu. Wasze działania, determinacja i wsparcie w tej sprawie miały kluczowe znaczenie. Przed nami duże wyzwanie rewitalizacji tego miejsca, ale jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się przywrócić jego dawną świetność. To wielka szansa dla naszego miasta i całego regionu! Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli, że to możliwe – Napisał na Facebooku Burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Historia ciechocińskiego basenu w pigułce
- 1930 – 1932 – powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
- 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie,z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
- 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
- 2002 – zamknięto basen
- 2009 – sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych
Archiwalne zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum cyfrowego.