– W ciągu pierwszych 7 miesięcy wdrażania Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 uruchomiliśmy aż 30 proc. środków, czyli ponad pół miliarda euro. Tempo wdrażania jest duże, bo mamy na to tylko 6 i pół roku. W pierwszym kwartale 2024 uruchomimy środki, które pozwolą na zatrudnienie większej liczby psychologów w podstawówkach i szkołach średnich w całym regionie – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.
Już w kwietniu uruchomiono niektóre Nabory wniosków, zarówno te będące w trybie konkursowym, jak i w trybie niekonkurencyjnym. W ciągu 7 miesięcy ogłoszono w sumie 75 naborów z łączną pulą środków 550 mln euro (30 proc. alokacji programu). Do dziś złożono w nich 131 wniosków o dofinansowanie projektów, 38 z nich to przedsięwzięcia już wybrane do dofinansowania.
Jak dowiadujemy sie Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, dzięki postępom nasze województwo dobrze plasuje się w klasyfikacji krajowej – Jesteśmy na piątym miejscu pod względem wartości podpisanych umów i na siódmym jeśli chodzi o ich liczbę.
Obecnie trwające nabory wniosków dotyczą przede wszystkim: edukacji ekologicznej, rozwoju turystyki, rewitalizacji przestrzeni publicznej, włączenia społecznego i praktycznych aspektów polityki senioralnej. Na ostatnim (siódmym z kolei), listopadowym posiedzeniu Komitetu Monitorującego FEdKP przyjęto kryteria wyboru projektów związanych z regionalną promocją gospodarczą, wsparciem eksportu, adaptacją do zmian klimatu, mobilnością miejską i bezpieczeństwem, a także pakiet kryteriów dotyczących wdrażania mechanizmu RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność), czyli segmentu realizowanego za pośrednictwem lokalnych grup działania.
– Wszyscy wiemy, jak bardzo niewydolny jest obecnie system pomocy psychologicznej w szkołach i w jak zastraszającym tempie narastają problemy ze zdrowiem psychicznym młodych. To nasza odpowiedź na ten problem – stwierdził marszałek Piotr Całbecki omawiając nowy, finansowany w ramach FEdKP, projekt samorządu województwa, który będzie realizowany w partnerstwie ze szkołami i lokalnymi samorządami w całym regionie. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologicznego uczennicom i uczniom szkół podstawowych i średnich. Projekt, jak zapewnia marszałek, wpisuje się w szerszy program dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który konsultujemy z doświadczonymi pedagogami, psychologami i psychiatrami.