Fundacja Stabilo po raz pierwszy realizuje projekt edukacyjno-kulturoznawczy finansowany ze środków pozostających w dyspozycji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Czas badań
Zgodnie z projektem przeprowadzana jest kwerenda archiwalna dotycząca zabytkowej architektury najstarszej części miasta, specjaliści z Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu badają wybrane pierzeje metodą skaningu 3D i termowizji. Eksperci przeprowadzają analizy dot. zabytków. Z kolei wolontariusze przeszkoleni w zakresie konsultacji społecznych i problematyki nieniszczących badań i wartościowania architektury, przeprowadzają społeczną inwentaryzację miasta szukając jego najpiękniejszych i najbardziej zdegradowanych fragmentów, odszukując przestrzenie ujęte na dawnych fotografiach, ucząc się z uważnością patrzeć na architekturę nie tylko w kontekście przestrzennym ale także historycznym i społecznym.
Z wielkim potencjałem
Nieszawy to urokliwe, rozciągające się wzdłuż brzegu Wisły miasteczko. Wyróżnia się wyjątkowym, malowniczym krajobrazem przyrodniczym i kulturowy oraz znaczącym potencjałem kulturotwórczym i turystycznym. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Święto Nieszawy. Dziś przypada 563 rocznica III lokacji miasta. Walory Nieszawy zostały niejednokrotnie docenione przez artystów, odbywających tam plenery malarskie, i filmowców stanowiąc żywy plan zdjęciowy (Wiosna Panie Sierżancie, Ballada o Piotrowskim, Wesele 2, Lipowo).
Aplikacja
W ramach zadania opracowywana jest również bezpłatna dla mieszkańców aplikacja, w której umieszczone będą opracowania inwentaryzacyjne, wizualizacje i wytyczne oraz materiały z konsultacji i warsztatów.