Fundacja Stabilo po raz pierwszy realizuje projekt edukacyjno-kulturoznawczy finansowany ze środków pozostających w dyspozycji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Czas badań
Zgodnie z projektem przeprowadzana jest kwerenda archiwalna dotycząca zabytkowej architektury najstarszej części miasta, specjaliści z Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego w Toruniu badają wybrane pierzeje metodą skaningu 3D i termowizji. Eksperci przeprowadzają analizy dot. zabytków. Z kolei wolontariusze przeszkoleni w zakresie konsultacji społecznych i problematyki nieniszczących badań i wartościowania architektury, przeprowadzają społeczną inwentaryzację miasta szukając jego najpiękniejszych i najbardziej zdegradowanych fragmentów, odszukując przestrzenie ujęte na dawnych fotografiach, ucząc się z uważnością patrzeć na architekturę nie tylko w kontekście przestrzennym ale także historycznym i społecznym.
Z wielkim potencjałem
Nieszawy to urokliwe, rozciągające się wzdłuż brzegu Wisły miasteczko. Wyróżnia się wyjątkowym, malowniczym krajobrazem przyrodniczym i kulturowy oraz znaczącym potencjałem kulturotwórczym i turystycznym. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Święto Nieszawy. Dziś przypada 563 rocznica III lokacji miasta. Walory Nieszawy zostały niejednokrotnie docenione przez artystów, odbywających tam plenery malarskie, i filmowców stanowiąc żywy plan zdjęciowy (Wiosna Panie Sierżancie, Ballada o Piotrowskim, Wesele 2, Lipowo).
Aplikacja
W ramach zadania opracowywana jest również bezpłatna dla mieszkańców aplikacja, w której umieszczone będą opracowania inwentaryzacyjne, wizualizacje i wytyczne oraz materiały z konsultacji i warsztatów.
Nieszawa – historyczne, ale dziś „zapomniane” miasteczko. Leży na uboczu od głównych tras, nad samym brzegiem „królowej polskich rzek”. Ma się czym pochwalić, dlatego też stała się miejscem tegorocznego Wojewódzkiego Zlotu Aktywnych Krajoznawców PTTK. Impreza odbędzie się w dniach 30.IX. i 1.X. 1023r.