Na Kujawach oraz w całym województwie kujawsko-pomorskim powstaje coraz więcej interesujących szlaków rowerowych, odpowiednich dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Teren jest tu przeważnie nizinny, co sprzyja rodzinnym wycieczkom.
Przez Kujawy do Europy

Do najbardziej znanych w regionie i co za tym idzie najczęściej uczęszczanych rowerowych szlaków zalicza się EuroVelo R9 czyli Szlak Bursztynowy.
Jest to międzynarodowa trasa rowerowa, przebiegająca także przez województwo kujawsko-pomorskie i łącząca wybrzeże Bałtyku z Adriatykiem. Na terenie Polski prowadzi m.in. przez Grudziądz i Toruń.
Z historią w tle
Wśród tych najbardziej malowniczych możemy śmiało wyróżnić te znajdujące się wokół Jeziora Gopło, gdzie wytyczono kilka tras rowerowych. Pozwalają one podziwiać przyrodę parku i odwiedzić Kruszwicę z Mysią Wieżą. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, lasów i jezior.
Przebiega tędy także rowerowy Szlak Piastowski łączący miejsca związane z początkami państwa polskiego, w tym Kruszwicę, Inowrocław czy kujawskie Strzelno.

Flagowy projekt województwa
Kolejny, niezmiernie pupularny wśród cyklistów szlak to Wiślana Trasa Rowerowa będący jednocześnie flagowym projektem województwa i sanowiący część europejskiej sieci EuroVelo. Trasa biegnie wzdłuż Wisły, po obu jej brzegach, przez takie miasta jak Toruń, Bydgoszcz (przez Ostromecko), Chełmno i Grudziądz.

Szlaki w okolicach Torunia i Bydgoszczy mają rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych oraz szlaków podmiejskich, prowadzących m.in. przez lasy czy wzdłuż Brdy i Wisły. Np. szlak Toruń-Bydgoszcz przez Puszczę Bydgoską.
Wokół tężni
Na uwagę rowerzystów niewątpliwie zasługują również szlaki wokół Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie można znaleźć krótsze, rekreacyjne trasy rowerowe, idealne na spokojne przejażdżki wśród zieleni i tężni solankowych.

Włocławek
Na szczególna uwagę zasługują także szlaki wokół Włocławka, który wytycza i znakuje własne, krótsze trasy rowerowe, prowadzące do lokalnych atrakcji przyrodniczych i historycznych

Oferujące zwiedzającym piękne widoki na Wisłę, zabytkowe miasta i tereny przyrodnicze, jak położony w pobliżu Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.
Odcinki mają różną nawierzchnię – od asfaltowych dróg rowerowych po drogi gruntowe. Jest to najdłuższy i najlepiej rozwijany szlak w regionie. Warto szukać informacji na stronach internetowych poszczególnych samorządów lub lokalnych grup turystycznych.