O tym, że dobra współpraca jest kluczem do wspólnego sukcesu, nie trzeba nikogo przekonywać. Wspólna promocja, wspólne starania o turystę i inwestora, poprzez stworzenie spójnej marki, podkreślającej unikalność całego obszaru, a nie tylko jego uzdrowiskowej części. Oto cel, jaki przyświeca Unii Niziny Ciechocińskiej.

Organizacja wspólnych wydarzeń – festiwali filmowych i teatralnych, biegów przełajowych, warsztatów tematycznych, debat z ekspertami różnych dziedzin, promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, czy może gra terenowa szlakiem wyjątkowych walorów naturalnych Niziny Ciechocińskiej. To szansa na przyciągnięcie ludzi także poza głównym sezonem turystycznym.
Skąd i w jakich okolicznościach narodził się pomysł powołania Unii? Mówi dr Marcin Zajączkowski, prezes Uzdrowiska Ciechocinek S.A.
Sąsiednie gminy mogą postawić na agroturystykę, sporty wodne, czy szkutnictwo, Razem można stworzyć atrakcyjne programy pobytowe, które zadowolą każdego – od miłośnika historii, po smakosza regionalnej kuchni.

Samo uzdrowisko może wiele zyskać, poszerzając ofertę o nowoczesne usługi wellness, medycynę estetyczną, programy dla rodzin z dziećmi, infrastrukturę sportową i rekreacyjną, stając się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla osób szukających tradycyjnej kuracji.
Koncepcja Unii Gmin Niziny Ciechocińskiej to także współpraca samych samorządów. Konieczne są inwestycje w infrastrukturę – lepsze drogi, ścieżki rowerowe łączące gminy, może parkingi buforowe, sprawny i ekologiczny transport lokalny, by turysta mógł łatwo przemieszczać się po całej Nizinie. Niezbędne, a wręcz konieczne, są też wspólne działania proekologiczne.
Centrum rozwoju gospodaczego
Jak wskazują dane, rocznie z usług lecznictwa czy kreowanych przez lecznictwo uzdrowiskowe korzysta przeszło 120 tys. kuracjuszy, którzy przyjeżdżają do Ciechocinka na leczenie czy rehabilitacje. Szacuje się, że ok. 200-250 tys. turystów jednodniowych odwiedza uzdrowisko każdego roku, co się staje sporym wyzwaniem dla, było nie było, malej gminy. Trzeba też przyznać i powiedzieć wprost, że ze względu na swoją znaczną rolę ekonomiczną Ciechocinek jest swoistym centrum rozwoju gospodarczego całego powiatu, a już na pewno tego właśnie obszaru, czyli tzw. Niziny Ciechocińskiej
Inicjatywa lokalna
Na zaproszenie burmistrza Ciechocinka, odbyło się do tej pory jedno spotkanie, jeszcze w ubiegłym roku, w którym brali udział samorządowcy z Nieszawy, Raciążka, Wagańca oraz reprezentacja gminy Aleksandrów Kujawski.
– Spotkanie było bardzo owocne i merytoryczne, samorządowcy z zainteresowaniem przyjęli przedstawione przeze mnie i dr Annę Karwowską (Klaster Turystyki Medycznej i Uzdrowiskowej) założenia stworzenia jednolitej marki subregionu jako platformy współpracy samorządów, szeroko rozumianego biznesu, NGO-sów itp. Nie wykluczam dzisiaj, że jeżeli takie działania zostaną pozytywnie ocenione w szerszej perspektywie, wówczas można by te inicjatywę rozciągnąć również na inne gminy powiatu aleksandrowskiego. – informuje prezes Zajączkowski
Rola Uzdrowiska
Rysuje się możliwość współpracy, jaką jest wspólna polityka dotycząca ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego. Tworzenie grup zakupowych dla przedsiębiorców o podobnych branżach. – Naprawdę widzimy, że możliwości są tutaj bardzo szerokie.
Jaką rolę dla Uzdrowiska widzi prezez Uzdrowiska Ciechocinek?
Tekst i fot. Grzegorz Adamczewski
Redakcja: Kinga Korczykowska