W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. W tym roku na starcie kampanii Polski Alarm Smogowy apeluje do koalicjantów, tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem.
Czas na Aleksandrów Kujawski
10 stycznia 2024 r. na Placu 3 Maja w Aleksandrowie Kujawskim stanie antysmogowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Aleksandrów Kujawski jest jednym z 60 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią Zobacz, czym oddychasz. Zmień to.
Na antysmogowej instalacji, którą przez dwa tygodnie stycznia (10-24.01.2024) będzie można oglądać w Aleksandrowie Kujawskim, zamontowano dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co
sprawia, że płuca oddychają. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. – W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – tłumaczy rzecznik PAS Piotr Siergiej.
Problem zanieczyszczeń
Konstrukcje zbudował Kcyński Alarm Smogowy w ramach programu Nasze Powietrze V, którego operatorem jest Krakowski Alarm Smogowy, a fundatorem zagraniczna organizacja Clean Air Fund. Kampania Zobacz, czym oddychasz ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza oraz zachęcić mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego m.in. do ubiegania się o dopłaty do wymiany pieców z ogólnopolskiego programu rządowego i gminnego.
Wsparcie gminy
W Urzędzie Miejskim Aleksandrowa Kujawskiego można uzyskać wsparcie, udzielane przez przeszkolonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownika, w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.
1 stycznia 2024 r. weszły w życie zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego, zakazujące użytkowania pozaklasowych, najbardziej emisyjnych kotłów i pieców.
– Mamy nadzieję, że ta kampania przyspieszy proces wymiany tzw. kopciuchów. Potrzebna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale również władz lokalnych we wspieraniu tych wymian. Skalę problemu dodatkowo pokazują pomiary pięciu czujników jakości powietrza, umieszczonych w mieście – mówi Paulina Warachim z Ciechocińskiego Alarmu Smogowego i Fundacji Zielone Kujawy.
Według najnowszego rankingu gmin biorących udział w ogólnopolskim programie Czyste powietrze na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów w 2022 r. Aleksandrów Kujawski zajął 125 miejsce z 105 złożonymi wnioskami.
Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.