Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim, obchodzone przez tysiące ludzi na całym świecie. Oznacza Jezusa powstałego z martwych po śmierci na drewnianym krzyżu.
W dzisiejszych czasach wiele osób świętuje, rozdając i otrzymując czekoladowe pisanki, zajączki, a w niektórych krajach czasem też wyruszając na polowanie.
Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która następuje po równonocy wiosennej. Na potrzeby obliczenia dnia równonocy przyjmuje się dzień 21 marca, mimo że z roku na rok może się on nieco różnić.
W tym roku Wielki Piątek wypadł 29 marca, a Niedziela Wielkanocna 31 marca. Istnieją różne dni obchodów Wielkanocy, ponieważ nawiązują one do różnych wydarzeń z życia Jezusa.
W Wielki Piątek chrześcijanie upamiętniają egzekucję Jezusa, który umarł na drewnianym krzyżu.
Jest to dzień żałoby w Kościele i odprawiane są nabożeństwa, aby zastanowić się nad bólem i cierpieniem Jezusa.
Po śmierci Jezusa zabrano jego ciało i pochowano w grobie. Było ono silnie strzeżone przez rzymskich żołnierzy, a przed nim ustawiono ogromny głaz.
Dwa dni później, w niedzielę, kobieta imieniem Maria Magdalena wraz z kilkoma uczniami (lub naśladowcami) Jezusa odwiedzili grób i zastali głaz przesunięty na bok, a wnętrze całkowicie puste.
Później tego samego dnia znaleźli Jezusa żywego i zdali sobie sprawę, że Bóg go wskrzesił. Dlatego chrześcijanie obchodzą Niedzielę Wielkanocną.
Korzystając z okazji siadam na chwilkę przed komputerem, aby życzyć Wam wszystkim rodzinnych, ciepłych Świąt Wielkanocnych. Niech ta niedzielna wspólnota stołu, której corocznie doświadczamy, da Wam multum przeżyć zarówno kulinarnych, jak i duchowych. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi, Alleluja!
Grzegorz Adamczewski